Η ΑΕΚ επικράτησε με 4 - 0 της Ερμιονίδας

Η ΑΕΚ επικράτησε με 4-0 της Ερμιονίδας, πέτυχε τη 10η εντός έδρας νίκη της σε ισάριθμα ματς και 17η συνολικά φέτος στο πρωτάθλημα σε 19 ματς και πλέον περιμένει τον Ολυμπιακό στον πρόωρο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, την ερχόμενη Τετάρτη στο "Σπύρος Λούης". Ανάκογλου, Ντούνης, Αραβίδης και Ντακόλ οι σκόρερ της "Ένωσης" που είχε και δοκάρι με το Ρόβα...

Η μάχη των πάγκων

Ο Τραϊανός Δέλλας έκανε εκτεταμένο rotation στην ενδεκάδα της ΑΕΚ αφού σε σχέση με την ενδεκάδα της προηγούμενης αγωνιστικής, άλλαξε κατά 5/11 τους "εκλεκτούς" του. Διατήρησε πάντως το 4-2-3-1. Με την ίδια διάταξη "κατέβασε" και ο Μουράτ Σεροπιάν την Ερμιονίδα.

Α' ημίχρονο: Οι πολλές αλλαγές που έκανε ο Δέλλας επηρέασαν την ΑΕΚ, η οποία χρειάστηκε χρόνο για να βρει τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο. Όμως όσο περνούσε η ώρα, οι "κιτρινόμαυροι" ρόλαραν και δημιουργούσαν συνεχόμενες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Το άγγιξαν στο 17' με τον Ρόβα, ο οποίος "σημάδεψε" το οριζόντιο δοκάρι του Πονηρού και στο 25' με την τριπλή ευκαιρία των Ντούνη και Ανάκογλου και τελικά το πέτυχαν στο 37' με τον προαναφερόμενο, ο οποίος καιροφυλακτούσε μέσα στην καρδιά της περιοχής της Ερμιονίδας. Το γκολ αυτό έλυσε τα πόδια των "κιτρινόμαυρων" και τον... γόρδιο δεσμό των φιλοξενούμενων και πριν τη λήξη του πρώτου μέρους (43') η κατάκτηση των τριών βαθμών "κλείδωσε" χάρη στο γκολ του Ντούνη.

Β' ημίχρονο: Στο β' σαρανταπεντάλεππτο η εικόνα ήταν η ίδια. Η ΑΕΚ έκανε επιθέσεις και η Ερμιονίδα αμυνόταν. Οι γηπεδούχοι έχασαν σωρεία ευκαιριών μέχρι το 64' όπου ο Αραβίδης έστειλε για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το έναυσμα για ένα ακόμα πάρτι στην εξεδρα, η οποία φώναζε εν χορώ: "ΑΕΚ μπορείς, μπορείς να προκριθείς".

Ο Δέλλας ο οποίος έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Κρισάντους (ξεκουράζοντας τον Ανάκογλου), αλλά και στους Κορδέρο και Ντακόλ (ειδικά τον Ισπανό τον υπολογίζει στα πλάνα του ενόψει του αγώνα με τον Ολυμπιακό), είδε την ομάδα του να δημιουργεί και άλλες ευκαιρίες, αλλά να χαλαρώνει στο τελευταίο δεκάλεπτο και να δίνει δικαιώματα. Ωστόσο το παιχνίδι έκλεισε με τον Ντακόλ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα και να δίνει πανηγυρικό τόνο στην άνετη επικράτηση της ομάδας του.

Tip of the day: Στα 25 συνεχόμενα παιχνίδια σταμάτησε το εντυπωσιακό σερί του Γιάννη Ανέστη με την "κιτρινόμαυρη" φανέλα. Το χθεσινό ήταν το πρώτο επίσημο φετινό ματς όπου ο 24χρονος γκολκίπερ δεν υπερασπίστηκε την εστία του "δικεφάλου". Επίσης ήταν η πρώτη φορά μετά τις 27/04/14 και τον εκτός έδρας αγώνα με την Κηφισιά (2-0 υπέρ της ΑΕΚ), που ο Ηλίας Βούρας πήρε χρόνο συμμετοχής σε επίσημο ματς.

MVP: Ο Δημήτρης Ανάκογλου. Έτρεξε, βοήθησε στη δημιουργία και πέτυχε το γκολ με το οποίο λύθηκε ο γόρδιος δεσμός της Ερμιονίδας...

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Βούρας, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Γεωργέας, Ρόβας, Ανάκογλου (57' Κρισάντους), Μπαρμπόσα (73' Ντακόλ), Μάνταλος (62' Κορδέρο), Ντούνης, Αραβίδης

Ερμιονίδα (Μουράτ Σεροπιάν): Πονηρός, Κολόκας, Παπανικολάου, Δωματάς, Όμο, Τούτοριτς, Ταπέ, Σβόγιτς, Βλαχόπουλος (67' Τσακόν), Μηλιώτης, Παβίσεβιτς